Rosnące zadłużenie i brak możliwości jego uregulowania zazwyczaj kończy się w ten sam sposób – interwencją komornika. Wielu dłużników dopiero w momencie rozpoczęcia egzekucji z ich majątku orientuje się, że sprawy zaszły za daleko. Szukając rozwiązań wyjścia z niekorzystnej sytuacji, zadają sobie pytanie, czy istnieje pożyczka na spłatę komornika?
Pożyczka na spłatę komornika – czy to możliwe?
To stosunkowo nowe rozwiązanie, które już teraz cieszy się sporą popularnością. Firmy pożyczkowe wprost prześcigają się w tworzeniu najbardziej wygodnych i atrakcyjnych finansowo produktów dla osób zadłużonych. W ich ofertach można znaleźć już pożyczki bez zaświadczeń o dochodzie, sprawdzania BIK-ów czy na dowód. Nie dziwi więc kolejna, którą udziela już wiele instytucji pozabankowych, a mianowicie pożyczka na spłatę komornika, która jest jednym ze sposobów na spłatę zadłużenia komorniczego. Aby ją jednak otrzymać, należy spełnić kilka koniecznych warunków i trzymać się reguł narzuconych przez pożyczkodawcę.
Pożyczki bez BIK a komornik
O ile w przypadku banków sytuacja osób zadłużonych wygląda nieciekawie, o tyle firmy z sektora pozabankowego udzielają wsparcia niemal każdemu zainteresowanemu. Nie sprawdzają w tym celu żadnych rejestrów dłużników oraz nie proszą o zaświadczenia o dochodach. Tradycyjną pożyczkę ratalną lub chwilówkę można wziąć tak naprawdę na dowód.
Pożyczka na komornika w praktyce
Bardzo często produktów na spłatę komornika nie nazywa się wprost. Przekazywanie środków pieniężnych zadłużonemu po uszy klientowi uchodzi za bardzo ryzykowne, dlatego instytucje finansowe wolą opakowywać tego rodzaju pożyczki w ładne ramy. Za przykład może posłużyć wspomniana już pożyczka bez sprawdzania baz dłużników, która w praktyce może zostać wykorzystana właśnie na uregulowanie należności podczas postępowania komorniczego.
Ważne jest bowiem to, że klient nie ma obowiązku tłumaczyć się, w jaki sposób spożytkuje uzyskaną gotówkę. Może przeznaczyć ją na dobra konsumpcyjne, kupić samochód albo oddać zaległe długi. Musi jednak uważać na to, aby nie wpaść w błędne koło, czyli tzw. pętlę kredytową, która prowadzi do jeszcze większych kłopotów.
Jak aplikować o pożyczkę?
Pierwszym ruchem klienta powinno być wypełnienie i wysłanie wniosku. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej danej firmy. Tam też należy wybrać interesującą potencjalnego pożyczkobiorcę kwotę zobowiązania oraz termin jego spłaty. Na tej podstawie system powinien wygenerować wszelkie parametry pożyczki, w tym jej koszt całkowity. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę szczególnie na informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, na którą składają się nie tylko odsetki czy marża, ale także wszystkie inne opłaty dodatkowe. Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, klientowi nie pozostaje nic innego, jak czekać na decyzję.
Decyzja i szybki przelew
Werdykt powinien zapaść w ciągu kilkunastu minut. Tylko w wyjątkowych sytuacjach czas ten wydłuża się do kilku godzin lub nawet kolejnego dnia roboczego. W większości przypadków zapada pozytywna decyzja. Odrzucenie wniosku następuje zazwyczaj na skutek błędów formalnych, pomyłki w nazwisku lub brakach w dokumentacji. W takiej sytuacji klient co do zasady może wysłać wniosek ponownie.
Pożyczka na spłatę komornika?
Czasami może zdarzyć się tak, że klient trafi na firmę, która sprawdza informacje w BIK lub weryfikuje sytuację majątkową pożyczkobiorcy, w tym wielkość dochodów czy stabilność zatrudnienia. Dokładna kontrola wnioskującego w przypadku instytucji pozabankowych występuje jednak niezwykle rzadko. Warto przed wyborem danego podmiotu finansowego sprawdzić opinie o nim oraz to, jak wygląda procedura ubiegania się o pieniądze.
Pomocne mogą być liczne fora internetowe, porównywarki czy wyszukiwarki firm pożyczkowych, a także ocena znajomych. Warto także zapytać o szczegóły u źródła, czyli skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta konkretnego pożyczkodawcy. Jeśli instytucja faktycznie sprawdza dłużnika w rejestrach, nie będzie w stanie od tak zaufać nierzetelnemu lub zadłużonemu klientowi. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zaproponowanie którejś z form zabezpieczenia zobowiązania. Zastawić można m.in. nieruchomość lub inne dobra materialne i nie tylko.
Inne rodzaje pożyczek dla zadłużonych
Jeśli egzekucja komornicza nie znajduje się jeszcze na zaawansowanym etapie, można rozważyć skorzystanie z kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej. Możliwość tę dają niemal wszystkie firmy i banki. Muszą nastąpić jednak pewne okoliczności, jak ta, że klient musi posiadać więcej niż jedno zobowiązanie. Konsolidacja jest bowiem rodzajem połączenia wszystkich długów w jeden.
Dzięki temu wydłuża się okres kredytowania oraz optymalizuje się oprocentowanie. Dłużnik od tej pory działa na podstawie nowej umowy i zyskuje dodatkowy czas na zwrot pieniędzy. Każda z możliwości ma oczywiście swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest jednak szukanie korzystnych rozwiązań, dzięki którym osoba zadłużona spłaci roszczenia wierzyciela i zakończy egzekucję komorniczą.