Podstawowe założenie usługi faktoringu jest raczej dobrze znane. W usłudze tej chodzi o możliwość uzyskania dostępu do środków, które należą się przedsiębiorcy (wykonał zlecenie i wystawił fakturę), ale nie zostały mu jeszcze przelane (klientowi wciąż pozostał czas na spłatę). W takiej sytuacji przedsiębiorca, który nie chce się zadłużać, może sięgnąć po faktoring – pieniądze za wystawione faktury otrzyma natychmiast, zamiast czekać na nie przez kolejne tygodnie. Faktoring to idealny sposób na radzenie sobie z zatorami płatniczymi, jednak – choć generalna zasada działania jest bardzo prosta – niektóre elementy wymagają doprecyzowania. Dowiedz się, jakie są rodzaje faktoringu oraz kiedy możesz skorzystać z tej usługi!
Rodzaje faktoringu
Faktoring to właściwie nie jedna usługa, a zbiór usług świadczonych przez firmy specjalizujące się w faktoringu lub banki. W zależności od potrzeb klientów, mogą oni skorzystać z różnych rodzajów faktoringu. Do najpopularniejszych należą:
- faktoring pełny lub niepełny – te dwa rodzaje różnią się tym, kto przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy. W faktoringu pełnym to firma faktoringowa zajmuje się windykacją należności w razie, gdyby kontrahent nie zdecydował się zapłacić w terminie. W faktoringu niepełnym to przedsiębiorca zamawiający faktoring nadal jest odpowiedzialny za zwrot pieniędzy faktorowi.
- faktoring jawny lub cichy – różnicę stanowi to, czy cesja wierzytelności zostanie dokonana z jednoczesnym poinformowaniem kontrahenta o zmianie właściciela wierzytelności, czy z pominięciem tego kroku.
- faktoring bankowy lub pozabankowy – jak sama nazwa wskazuje, te dwa typy faktoringu dzieli przede wszystkim instytucja świadcząca usługę. Nie wszyscy wiedzą o tym, że faktoring można zamówić w bankach – często jednak proces ubiegania się o faktoring w banku jest dużo bardziej sformalizowany i czasochłonny.
- faktoring krajowy i międzynarodowy – ten podział dotyczy odpowiednio usługi faktoringu, w której faktorantem i odbiorcą są podmioty działające na terenie Polski oraz takiej, w której jedna ze stron działa na terenie innego kraju.
Pamiętaj, że w zależności od wybranego wariantu, umowa faktoringowa będzie wyglądała nieco inaczej. Zwróć na to szczególną uwagę i zanim zdecydujesz się podpisać, przeczytaj dokładnie kluczowe zapisy.
Kto i kiedy może skorzystać z usługi faktoringu?
Jedną z największych zalet faktoringu jest jego dostępność. Nie przejmuj się tym, że Twoja firma działa na rynku od niedługiego czasu albo tym, że masz już jakieś zobowiązania finansowe. Większe znaczenie dla faktorów będzie miało to, czy Twój kontrahent ma czystą historię finansową i jest wypłacalny.
Możesz skorzystać z faktoringu, jeżeli jesteś przedsiębiorcą oraz posiadasz dokumenty sprzedaży (faktury) wystawione Twoim klientom. Istotne jest to, że muszą one być niewymagalne – to znaczy, że w momencie zgłaszania faktury do finansowania, jej termin zapłaty musi upływać za więcej niż 7 dni.
W faktoringu pozabankowym nie ma też znaczenia branża, w jakiej działa Twoja firma – możesz skorzystać z usługi niezależnie od tego, czym się zajmujesz. Warto wiedzieć, że w banku obszar działalności może mieć duże znaczenie – faktorzy bankowi najchętniej finansują duże firmy działające w najpopularniejszych branżach.
Artykuł partnera portalu