Firmy pożyczkowe robią wszystko, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Kuszą licznymi produktami, łatwością uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki, a także ograniczonymi do minimum formalnościami. Mówi się, że dziś o wiele łatwiej niż jeszcze kilka lat temu zaciągnąć zobowiązanie, a pożyczka jest zarezerwowana niemal dla każdego. Jakie są przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę i dlaczego dochodzi do takich sytuacji?
W takich sytuacjach większość wnioskodawców nie kryje zaskoczenia. Instytucje pozabankowe zapewniają przecież, że pożyczka czeka na każdego chętnego, a decyzja zapada jeszcze tego samego dnia. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.
Przyczyny odrzucenia wniosku a błędy
Wbrew pozorom pracownicy podmiotów pozabankowych zwracają dużą uwagę na detale. Pierwszym etapem, w którym może dojść do pomyłki, przez którą odrzucenie wniosku o pożyczkę staje się faktem, jest wypełnienie i przesłanie drogą elektroniczną formularza zgłoszeniowego. Okazuje się, że wystarczy przekręcić swoje imię czy nazwisko, pomylić numer PESEL lub serię dowodu osobistego, a wniosek nie będzie mógł zostać rozpatrzony.
Co by nie mówić, jest to jeden z najważniejszych dokumentów w całej procedurze, w którym potencjalny pożyczkobiorca podaje swoje dane osobowe, teleadresowe, a także niezbędne informacje do otrzymania wsparcia finansowego. Powinien więc zrobić wszystko, aby w formularzu nie popełnić prostych błędów, które mogą spowodować odrzucenie wniosku o kredyt czy pożyczkę.
Niezgodność danych z rzeczywistością
Z poprzednim punktem ściśle wiąże się kolejny. Od literówki w nazwisku czy pomyłce w numerze gorsze jest kłamstwo lub okoliczność polegająca na tym, że firma pożyczkowa nie będzie w stanie potwierdzić tożsamości wnioskodawcy. Do tego rodzaju incydentów dochodzi w szczególności wtedy, gdy ktoś dysponuje starym dokumentem, na którym widnieje np. dawny adres zamieszkania lub nazwisko panieńskie. Instytucje pozabankowe nie mogą w takim przypadku zaufać klientowi „na słowo”, lecz muszą mieć mocny dowód na to, że dane osoby składającej formularz zgadzają się z prawdą. Ostatecznym rozwiązaniem, na które decydują się pożyczkodawcy jest odrzucenie wniosku i poproszenie konsumenta o jego ponowne przesłanie, tym razem z aktualnymi dokumentami.
Odrzucenie wniosku o kredyt przez BIK?
Większość podmiotów udzielających pożyczek krótkoterminowych czy popularnych chwilówek zapewnia, że nie sprawdza danych swoich potencjalnych klientów w bazach dłużników BIK, BIG czy KRD. Zdarzają się jednak takie, które to robią. Weryfikacja nie jest co prawda tak dokładna, jak w przypadku banków, ale może znacząco utrudnić życie wnioskodawcy. Pamiętajmy jednak, że negatywny wpis w rejestrach nie skutkuje natychmiastowym odrzuceniem wniosku.
Każda z instytucji podchodzi do tej kwestii indywidualnie i często bywa tak, że mimo niespłaconych w terminie zobowiązań, klient może zaciągnąć kolejne. Podmioty finansowe na odrzucenie wniosku o pożyczkę z powodu BIK decydują się w ostateczności i to tylko wtedy, gdy sytuacja dłużnika jest naprawdę poważna.
Niespełnienie warunków formalnych
Kolejny przypadek, w którym odrzucenie wniosku o pożyczkę jest możliwe, występuje wtedy, gdy aplikujący o wsparcie nie spełni warunków danej firmy. Może chodzić między innymi o kryterium wieku, polskie obywatelstwo czy zamieszkanie na terytorium naszego kraju. To bowiem podstawowe wymagania, jakie zazwyczaj narzucają instytucje pozabankowe.
Kolejną przyczyną może być także zbyt niska zdolność kredytowa. Wiele podmiotów dokładnie analizuje status majątkowy wnioskującego, jak i możliwości spłaty zobowiązania. Przyszły pożyczkobiorca powinien więc wykazać jak najwięcej dokumentów potwierdzających jego dochód, zatrudnienie lub zakładane i niemal pewne przychody. Trzeba pamiętać, że przy ocenie potencjału materialnego znaczenie ma każda złotówka. Więcej na ten temat piszemy w artykule Zdolność kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć?
Odrzucenie wniosku przez przekredytowanie
Znaczenie dla pożyczkodawcy ma także fakt, czy dany wnioskodawca nie posiada już innych, aktywnych zobowiązań. Może się bowiem okazać, że na dłuższą metę nie będzie on w stanie spłacać wszystkich długów i popadnie w jeszcze większe. Wiele podmiotów godzi się na udzielenie kolejnej pożyczki, ale ważne są tutaj wysokości poprzednich oraz planowany okres ich uregulowania.
Odrzucony wniosek o pożyczkę – co zrobić?
Z całą pewnością nie można się poddawać. Każdy klient ma prawo za jakiś czas ponowić wniosek. Być może zmienią się okoliczności lub podejście danej firmy do tematu. Wiele zależy od przychylności instytucji, która udziela wsparcia. Czasami można także pomóc szczęściu i spróbować wyeliminować przeszkody na drodze do otrzymania pożyczki. Jak? Najlepiej porozmawiać z pracownikiem firmy i wspólnie wypracować pewne stanowisko. Przede wszystkim warto słuchać podpowiedzi i działać zgodnie z nimi.
Podobne artykuły

Co się bardziej opłaca – leasing czy kredyt samochodowy?
28 marca 2023
Jak uzyskać kredyt gotówkowy?
24 września 2021