Zaciągając pożyczkę nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy po jakimś czasie nie wpadniemy w kłopoty finansowe, które uniemożliwią nam zwrot należności w terminie. Na szczęście istnieje możliwość przedłużenia okresu kredytowania na wniosek samego pożyczkobiorcy. Firmy pozabankowe wolą bowiem poczekać na pieniądze nieco dłużej, niż rozpoczynać długotrwałą windykację zobowiązania.
Pożyczki online cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. W gronie dłużników znalazło się już kilka milionów naszych rodaków, którzy podpisali łącznie kilkadziesiąt milionów umów. Niestety wielu z nich nie udaje się uregulować należności w określonym terminie. Co powinni zrobić w takim przypadku? Czy brak spłaty na czas oznacza poważne kłopoty?
Procedura przedłużania pożyczki – na jakich zasadach?
Zazwyczaj termin spłaty pożyczki krótkoterminowej wynosi od 30 do nawet 60 dni. Jeśli jednak klient potrzebuje więcej czasu, powinien zgłosić chęć przedłużenia okresu kredytowania firmie pożyczkowej. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ustalić wszelkie warunki, przy czym trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie instytucje finansowe zgadzają się na ten ruch. Warto dopytać o to pracownika już na etapie podpisywania umowy, a gdyby podmiot nie przewidywał takiego rozwiązania, można negocjować tę kwestię.
Przedłużenie zawarte w umowie
Zarówno wydłużenie okresu spłaty, jak i możliwość wcześniejszego uregulowania należności bez ponoszenia dodatkowych kosztów to w przypadku większości podmiotów udzielających pożyczek norma. Dzięki temu pokazują prokonsumenckie podejście oraz ułatawiają życie pożyczkobiorcy. Przedłużenie terminu spłaty chwilówki o kolejne 30 dni jest jednak możliwe na konkretne wskazanie klienta. Wiąże się bowiem z dodatkowymi opłatami. Istotny jest także czas, czyli to, aby zgłosić chęć wydłużenia okresu kredytowania jeszcze przed dniem, w którym dług staje się wymagalny.
Przedłużenie przedłużeniu nierówne
Co firma, to inne zasady przedłużania okresu kredytowania. Instytucje, które dopuszczają taką opcję, stosują w tym obszarze dość restrykcyjne reguły, które powinny być zawarte w regulaminie każdego z podmiotów, a także przekazane przy popisywaniu umowy pożyczkobiorcy. Zobaczmy, jak do sprawy podchodzą najpopularniejsze firmy na rynku, takie jak Vivus, Wonga czy Pożyczkomat.
Procedura przedłużania pożyczki Vivus
Vivus przewiduje możliwość wydłużenia okresu spłaty pożyczki w każdym przypadku. Podkreśla jednak, że jeśli mowa o pierwszym zobowiązaniu, klient może przedłużyć termin dwukrotnie, w sytuacji, gdy pożyczkobiorca ma już na swoim koncie więcej niż jeden produkt, może skorzystać z tego rozwiązania zaledwie raz. Jak przesunąć termin zwrotu środków?
W pierwszej kolejności Vivus żąda wpłaty prowizji, której wysokość wskazana jest w profilu konsumenta. Pożyczkobiorca może ponadto otrzymać wyliczenie drogą mailową lub telefonicznie po potwierdzeniu swojej tożsamości. W tytule przelewu powinien podać numer pożyczki oraz informację o tym, na jaki okres ma zostać przedłużona jej spłata Kolejne informacje, jak zaznacza Vivus, zostaną przesłane elektronicznie.
Przedłużenie spłaty pożyczki Wonga w praktyce
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku firmy pożyczkowej Wonga. Pożyczkobiorca powinien skontaktować się w tej sprawie z pracownikiem Biura Obsługi Klienta, który przekaże wszelkie szczegóły całej procedury. Dopiero po wniesieniu opłaty pożyczkodawca ustala nowy termin spłaty. Oczywiście jest on wcześniej konsultowany z klientem, ale co do zasady nie jest dłuższy niż 30-40 dni.
Przedłużenie spłaty pożyczki Pożyczkomat?
Firma Pożyczkomat natomiast dopuszcza przedłużenie wyłącznie w przypadku pierwszej pożyczki. Musi to nastąpić najpóźniej w dniu wymaganej spłaty należności, a wniosek zostanie rozpatrzony jedynie wtedy, gdy klient uiści stosowną opłatę. Wszystkie kroki można wykonać online, a w razie pytań zadzwonić na infolinię lub kontaktować się mailowo.
Realne koszty przedłużenia
Oczywiście procedura przedłużania pożyczki nie jest darmowa. Instytucje pozabankowe ogranicza jednak znowelizowana dwa lata temu ustawa o kredycie konsumenckim, która narzuca podmiotom finansowym limity dotyczące tzw. kosztów pozaodsetkowych, do których należą m.in. opłaty za wydłużenie okresu kredytowania. Największy wpływ na koszt przedłużenia ma wysokość pożyczki. Jeśli chodzi o dodatkowe 30 dni najczęściej jest to od 30 do 40% całości zobowiązania. Im krócej, tym niższa opłata.
Czy warto przedłużać?
Na to pytanie każdy z dłużników musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Wiele zależy od tego, na jaki czas chce się wydłużyć okres kredytowania. Najczęściej bywa bowiem tak, że opłata z tytułu przedłużenia jest wyższa niż koszty komornicze czy odsetki od zwrotu środków po wymaganym terminie. Wówczas przedłużenie pożyczki jest mało rozsądnym rozwiązaniem. Warto więc dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty finansowe i podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Podobne artykuły

Co się bardziej opłaca – leasing czy kredyt samochodowy?
28 marca 2023
Jak uzyskać kredyt gotówkowy?
24 września 2021