Podpisując umowę pożyczki nie boimy się konsekwencji wynikających z braku możliwości spłaty jej rat. Wydaje nam się, że pieniędzy nie zabraknie i spokojnie uda się uregulować całą należność. Co jednak w sytuacji, gdy coś pokrzyżuje nasze plany i nie będziemy mogli oddać pożyczonych środków w terminie? Na szczęście istnieje tzw. refinansowanie pożyczki. Na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Najczęściej decydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w skrajnych przypadkach, gdy zawiodą wszystkie alternatywne rozwiązania. Nie każdy ma bowiem możliwość poproszenia o wsparcie kogoś z rodziny albo przyjaciela. Biorąc pożyczkę w banku lub instytucji pozabankowej zgadzamy się jednak na pewne warunki, terminy i oprocentowanie.
Problemy z płatnościami
Pożyczka z jednej strony może być ostatnią deską ratunku, z drugiej powodem jeszcze większych kłopotów finansowych. Wszystko zależy od świadomości, nastawienia, ale i szczęścia pożyczkobiorcy. Mnogość udzielanych świadczeń powoduje, że w każdej z firm pozabankowych dochodzi do sytuacji, w której któryś z klientów traci możliwość bieżącego regulowania zobowiązania. W takich wypadkach dobrym wyjściem z tarapatów jest pożyczka refinansowa, znana również pod pojęciem: refinansowanie pożyczki.
Kredyt refinansowany co to jest?
Wielu dłużników nie ma pojęcia, co to jest refinansowanie kredytu? Najprościej mówiąc, polega ono na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania. Z uzyskanych środków pożyczkobiorca spłaca poprzedni dług. Pożyczka refinansowa pozwala uniknąć problemów, jakie mogą wyniknąć z uregulowania należności po terminie. Mowa między innymi o odsetkach, czy nawet wpisaniu do rejestrów dłużników Biura Informacji Kredytowej, Krajowego Rejestru Długów albo Biura Informacji Gospodarczej.
Pożyczka refinansowa w praktyce
Wiele osób myli refinansowanie pożyczki z przedłużeniem terminu jej spłaty. To spory błąd. Oba instrumenty nie mają ze sobą nic wspólnego. W przypadku wydłużenia okresu kredytowania pożyczkobiorca porozumiewa się bezpośrednio z pracownikami firmy i wspólnie opracowują satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie. Wszystko w ramach jednego, tego samego stosunku zobowiązaniowego. Tymczasem, jeśli bierzemy pod uwagę refinansowanie pożyczki, musimy skorzystać z oferty tej samej lub innej firmy, a pożyczka refinansowana staje się kolejnym, odrębnym zobowiąziem.
Wielu dłużników a pożyczka refinansowana
W przypadku zobowiązania, które zaciągnęła więcej niż jedna osoba, zgodę na refinansowanie muszą wyrazić wszyscy pożyczkobiorcy. Nie ma możliwości podzielenia należności, za spłatę odpowiadają bowiem wszyscy solidarnie. W wielu przypadkach instytucja pozabankowa, w której zaciągnęliśmy pierwsze zobowiązanie, szuka dla nas najlepszej propozycji zrefinansowania na rynku. Większość podmiotów z sektora finansowego współpracuje ze sobą, a w interesie obu instytucji jest znalezienie dogodnego wyjścia z sytuacji.
Refinansowanie pożyczki – przykłady
Przyjmijmy, że wzięliśmy 5000 złotych pożyczki w firmie A. Okres spłaty, zgodnie z umową, opiewa na 14 dni. Jest to zatem typowa chwilówka. Jakiś czas przed zbliżającym się terminem zwrotu środków wraz z naliczonymi odsetkami i opłatami dodatkowymi uświadamiamy sobie, że nie uzbieramy na czas wymaganej kwoty. Nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z refinansowania. W tym celu powinniśmy zgłosić firmie A chęć wzięcia kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, instytucja w naszym imieniu skontaktuje się z firmą B z prośbą o refinansowanie zobowiązania. Kolejne etapy całego procesu odbywają się już między podmiotami finansowymi. Oznacza to, że instytucja B spłaca nasz dług względem firmy A, a my jesteśmy od tej chwili zobowiązani wyłącznie wobec firmy B.
Pożyczka refinansowa a korzyści dla dłużnika
Pierwszą i podstawową jest możliwość spłaty pierwszej pożyczki w terminie. W przeciwnym razie konieczne byłoby opłacenie karnych odsetek. Po drugie, finansując jedno zobowiązanie drugim, wydłużeniu ulega okres kredytowania. Powinniśmy jednak pilnować kolejnych terminów i ich nie przekraczać. Mimo, że pożyczki refinansowane dołącza do swojej oferty coraz więcej pożyczek online, prawdopodobieństwo, że któraś z nich da nam kolejną szansę, jest nikłe.
Nie ma nic za darmo
Jedynym elementem, który może odstraszyć dłużników, chcących skorzystać z możliwości refinansowania pożyczki, jest obligatoryjna opłata. Nie ma jednej ogólnej taryfy, każda z instytucji pozabankowych posiada własny cennik. Najczęściej koszt waha się w granicach 30-40% wartości całego zobowiązania. Pożyczkobiorca powinien przenalizować oferty wielu firm i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Warto także porównać, które rozwiązanie jest lepsze: opłacenie refinansowania lub zapłata karnych odsetek za nieterminową spłatę należności. Konsultanci firm pożyczkowych zawsze służą pomocą i poradą w tej kwestii.
Podobne artykuły

Co się bardziej opłaca – leasing czy kredyt samochodowy?
28 marca 2023
Jak uzyskać kredyt gotówkowy?
24 września 2021