Te historie zna każdy z nas. Brak większych środków na koncie i konieczność zakupu nowego sprzętu do domu. Jeszcze kilka lat temu sprzedaż na raty nie była rozwinięta tak bardzo jak dziś. Obecnie można skorzystać z tej formy finansowania przy zakupie niemal każdego produktu, a warunki w przypadku wielu z nich wydają się atrakcyjne. Jak sprawdzić czy mogę wziąć coś na raty? Ile to będzie kosztować? Na co warto zwrócić uwagę?
Przy temacie zakupów ratalnych pojawia się mnóstwo pytań. Właściwie niemal każdy z nas miał lub będzie mieć potrzebę zakupu sprzętu do domu i nie tylko. Raty stają się wówczas ciekawą alternatywą dla jednorazowej płatności. Dzisiejszy tekst poświęcimy właśnie temu rodzajowi zadłużenia.
Korzyść dla każdej ze stron
W całym procederze biorą udział trzy strony: klient, sklep i najważniejsza – bank. Bez podmiotu, który jest w stanie pożyczyć pieniądze sprzedaż ratalna nie miałaby racji bytu. Każda ze stron chce odnieść większe lub mniejsze korzyści. Transakcja powinna być więc przeprowadzona tak, by usatysfakcjonować wszystkich jej uczestników. Bank zarabia na prowizjach, marżach i innych opłatach, sklep sprzedaje produkt, a klient może się cieszyć nowym nabytkiem.
Raty w banku
Zakupy na raty to zobowiązanie jak każde inne, niezależnie od wartości nabywanego towaru lub usługi. Klient właściwie wiąże się umową nie ze sklepem, lecz z instytucją bankową, która udziela wsparcia. Aby tak się jednak stało, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać zdolność kredytową. Wpływa na nią wiele czynników takich jak wiek, wysokość wynagrodzenia, miejsce pracy, stabilność umowy, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wkład własny itp. Nie ma tutaj żadnej reguły. Każdy z banków kieruje się własnymi kryteriami oceny, wartościuje poszczególne jej części, a także bierze pod uwagę typ zobowiązania, jego wysokość i okres kredytowania.
Raty a zarobki
Wielu klientów zastanawia się, jak sprawdzić czy dostane coś na raty? Okazuje się, że dla większości banków jednym z najważniejszych kryteriów są zarobki. Nie chodzi już nawet o samą ich wysokość, ale regularność. Instytucje z sektora finansowego z roku na rok sukcesywnie dostosowują swoje wymagania do potrzeb rynku. Podobnie jest w przypadku wynagrodzeń. Aby otrzymać coś na niewielkie raty wystarczy posiadać stały wpływ na konto rzędu kilkuset złotych. Nie wszyscy klienci muszą mieć umowę o pracę. Podmioty świadczące pomoc finansową respektują także umowy cywilnoprawce, czyli o dzieło i zlecenie, a także dochód z prowadzonej działalności gospodarczej.
BIK a decyzja
Ważnym elementem całej układanki są ogólnopolskie bazy dłużników, z których bezpłatnie może korzystać każda z instytucji finansowych. W rejestrach można znaleźć zarówno dane rzetelnych, jak i nierzetelnych dłużników. Co ważne, każdy polski obywatel może pobrać raport o własnej historii kredytowej. Jest to całkowicie darmowa możliwość. Na tej podstawie sami możemy sprawdzić, czy mamy szansę na zakup na raty. Okazuje się jednak, że o ile banki nie są w stanie zaufać nierzetelnym pożyczkobiorcom, o tyle firmy pożyczkowe już tak. Zawsze więc warto przetestować każdą dostępną możliwość. Coraz więcej podmiotów prywatnych świadczy pożyczki ratalne, za które można dokonać zakupów.
Budowanie historii
Zakupy na raty są świetną okazją, aby zadbać o swoją pozytywną historię kredytową, a co za tym idzie, podnieść zdolność zaciągania zobowiązań. Każda tego rodzaju operacja, przy jednoczesnej terminowej spłacie należności odbija się w pozytywny sposób na kredytowym życiorysie danego klienta. Warto już od najmłodszych lat, co jakiś czas, kupować na raty. Dzięki temu w późniejszych latach będziemy mogli łatwiej skorzystać z kredytu czy pożyczki bankowej oraz udzielanej przez wyspecjalizowane firmy, a także móc pochwalić się tym, że nasza zdolność ratalna jest wysoka.
Czy warto kupować na raty?
„Jak sprawdzić czy mogę wziąć coś na raty?” – to najczęściej zadawane pytanie przez klientów, którzy nie są pewni swojej zdolności kredytowej. Kolejne brzmi: jak sprawdzić czy dostanę kredyt. Ktoś może powiedzieć, że to te same pojęcia. To prawda, raty także są zobowiązaniem. Działają jednak na zupełnie innej płaszczyźnie niż sam kredyt. Na raty kupujemy zazwyczaj mało kosztowne produkty lub usługi, kredyt należy za to do nieco cięższej gatunkowo należności. O ile raty możemy otrzymać nawet przy niskim, choć wystarczającym do tego potencjale materialnym, tak kredyt jest zarezerwowany raczej dla klientów o bogatszej historii.
Co jeśli nie raty?
Raty nie są zarezerwowane dla każdego. Wiele wniosków jest odrzucanych z różnych, także formalnych powodów. Dobrą alternatywą dla zakupów ratalnych są różnego rodzaju pożyczki online. Wyspecjalizowane firmy co rusz kuszą nową i dostosowaną do potrzeb konkretnego klienta ofertą. Błyskawiczna decyzja, brak biurokracji, a także dogodne warunki – to główne zalety tego rodzaju wsparcia. Warto zainteresować się tym zagadnieniem. Zaciągnięcie pożyczki jeszcze nigdy nie było tak proste.
Podobne artykuły

Co się bardziej opłaca – leasing czy kredyt samochodowy?
28 marca 2023
Jak uzyskać kredyt gotówkowy?
24 września 2021