Artykuły

BIG BIK KRD

W naszym kraju działają trzy biura informacji gospodarczej (BIG). Są to: KRD – Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Instytucje te gromadzą dane o osobach aktualnie zadłużonych. Natomiast dane o historii kredytowej są przekazywane do BIK czyli biura informacji kredytowej. To na podstawie raportu z BIK, banki wyliczają Twoją zdolność kredytową a parabanki otrzymują Twoją ocenę kredytową. Każda osoba która miała lub posiada kredyt, jest odnotowana w BIK. Jeżeli na bieżąco spłacasz zobowiązania i kredyty, Twoja ocena w BIK jest coraz lepsza i łatwiej otrzymasz następny kredyt.

Do BIK przekazywane są dane o Twoich zaciągniętych kredytach z informacją o kwocie do spłacenia i ilości rat. do BIK trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów zaciąganych w bankach i SKOK-ach. Są to zarówno informacje pozytywne, czyli te o kredytach spłacanych terminowo, które tworzą naszą pozytywną historię kredytową, jak i informacje negatywne – o kredytach niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami.

Zgodnie z ustawą, raz na pół roku można zamówić bezpłatny raport z BIG i bezpłatnie sprawdzić czy posiadasz historię kredytową w BIK. Pełną historię kredytową wraz z oceną punktową otrzymasz jednorazowo za 36 zł ze strony www.bik.pl
Jeżeli firma pożyczkowa udziela pożyczki bez BIK, to nie sprawdza Twojej historii kredytowej w BIK, natomiast może sprawdzić czy widniejesz w rejestrach BIG i KRD.

Aby w każdej chwili mieć dostęp do pożyczki, staraj się na bieżąco i terminowo regulować zaciągnięte kredyty i nie dopuść abyś został dopisany do bazy BIG.

Najczęściej zadawane pytania